Motywacja dla zaawansowanych: Management 3.0, Motivation 3.0, Drive 3.0
- Dorota Kanafa-Chmielewska
- 3 maj 2021
- 2 minut(y) czytania
Z tego posta dowiesz się jaką ewolucję przeszło zarządzanie i do czego odwołuje się aktualnie w zakresie motywacji i popędu, który ją uruchamia.

“Organizacja jest grupą ludzi, którzy współpracują ze sobą w sposób uporządkowany i skoordynowany, aby osiągnąć pewien zestaw celów.”
Aby cele organizacji zostały osiągnięte, potrzeba zarządzania.
Jest to proces, który może być bardziej lub mniej profesjonalny, w zależności od merytorycznego przygotowania i talentu osób, które w nim uczestniczą.
Pamiętaj, że niezależnie od cyfry po "Management":
“Zarządzanie jest zestawem działań obejmujących planowanie, organizowanie, motywowanie i kontrolę.”
Zarządzanie (Management) możliwe jest dzięki motywacji (Motivation), którą wzbudzają potrzeby, zwane przez niektórych popędami (w liczbie pojedynczej ang. Drive). Współcześnie w uproszczeniu mówi się o Management 3.0, Management 2.0 i Management 1.0, które analogicznie odwołują się do Motivation 3.0, Motivation 2.0, i Motivation 1.0 oraz Drive 3.0, Drive 2.0 i Drive 1.0.
“Na początku był (jest) drive uruchamiający motywację, do której nawiązują zarządzający”
Management 1.0, Motivation 1.0 i Drive 1.0
Najprymitywniejszy #Management1.0 odwołuje się do #Drive1.0: próby przetrwania: ucieczki przed fizycznymi niebezpieczeństwami, poszukiwania pożywienia i posiadania potomstwa. #Motivation1.0 na nim oparta to dążenie do sytości w zakresie potrzeb fizjologicznych i bezpieczeństwa (jeżeli nie czytałeś/czytałaś wcześniejszych postów na ten temat, to polecam lekturę w następującej kolejności: motywacji dla początkujących i motywacji dla średniozaawansowanych).
Management 2.0, Motivation 2.0 i Drive 2.0
Nieco bardziej wyrafinowany #Management2.0 nawiązuje do #Drive2.0: poszukiwania nagrody i unikania kary. W tym przypadku mamy do czynienia z tak zwaną #Motivation2.0: dobrze wszystkim znanych marchewki i kija.
Management 3.0, Motivation 3.0 i Drive 3.0
W końcu #Management3.0 chce bazować na #Drive3.0: radości tworzenia, kreatywności, wnoszeniu wkładu do społeczności, jakąkolwiek community mielibyśmy na myśli (profesjonalną, religijną, lokalną itd.). #Motivation3.0 wynikająca z popędu 3.0 charakteryzuje się zadowoleniem i stałym lub wzrastającym zaangażowaniem w działanie, czyli w pracę dla organizacji.
Management 1.0, Management 2.0 i Management 3.0
W zarządzaniu 1.0 traktuje się ludzi jak tryby w maszynie i uznawane jest to za złe podejście (doing the wrong thing).
W zarządzaniu 2.0 pracownicy są wartościowym zasobem. Charakteryzuje je micromanagement, wydawanie poleceń i silna, widoczna kontrola. Ogólnie rzecz biorąc, zamiary są dobre, tylko sposób działania jest niewłaściwy (doing the right thing in a wrong way).
Natomiast w zarządzaniu 3.0 pracownicy uznawani są za kreatywnych, przyczyniających się do wytwarzania wartości, chcących współpracować i współzarządzać. W zarządzaniu 3.0 każdy pracownik odpowiada za zarządzanie w zakresie swoich zadań i odpowiedzialności. Współcześnie takie podejście uznaje się za właściwe (doing the right thing in a right way). Nie zawaham się napisać, że jest one aktualnie modne, zwłaszcza w branżach, w których jest niedobór specjalistów i choćby z samego pragmatyzmu, pracownika trzeba dobrze traktować, bo ucieknie do konkurencji.
Zarządzanie to temat rzeka. Nie zdziwiłabym się, gdybyś po lekturze tego posta miał(a) pytania. Jeśli tak, napisz do mnie dorota.kanafa@gmail.com Wyjaśnię wszelkie wątpliwości. Mogę wesprzeć Cię w tworzeniu efektywnego systemu zarządzania i motywowania w Twojej firmie.
Zapraszam!
(#drive #motivation #management #HR #zarządzanie #psychologiaworganizacji #psychologiabiznesu #psychologia #psychologiawpracy #C-level)
Comments